Američan v La Molini ... Porte ugnal Contadorja, Bole 2. v Italiji

26.03.2015 AVTOR: D. Z.
Začela se je dirka Coppi e Bartali in v prvi poletapi je odlično drugo mesto zasedel Grega Bole. Van Garderen je dobil kraljevsko etapo na dirki po Katloniji. Vodstvo je prevzel Bart De Clercq.

Dirka po Kataloniji
Četrta etapa na dirki po Kataloniji je bila tudi kraljevska. Tona je gostila start, cilj pa je bil na La Molini. Etapa je bila dolga 188 km. Kolesarji so morali premagati štiri kategorizirane vzpone. Najprej dva prve kategorije. Potem vzpon ekstra kategorije na 1916 metrov visok Alt de la Creueta. Sledil je spust in zaključni vzpon do La Moline, ki je spet vzpon prve kategorije. Pobeg dneva je uspel Danielsonu, Zoidlu, Coppelu, Chetoutu in Herradi.

Kasneje sta v ospredju ostala Danielson in Zoidl, medtem ko se je v glavnini kmalu v težavah znašel Christopher Froome, tudi vodilni pred etapo Pierre Rolland kmalu ni mogel slediti najboljšim. Po premaganem vzponu ekstra kategorije sta imela ubežnika dobrih minuto in pol prednosti, 15 km pred ciljem pa samo še 30 sekund. V ozadju so izjemen ritem narekovali člani Skya, ki so po krizi Frooma pomagali Portu, sicer vodilnemu na World Tour lestvici.

Zoidla in Danielsona so najboljši ujeli pet kilometrov do cilja. Najprej Vasilij Kirijenka, ki je prvi napadel. Sledil je napad Daniela Martina, potem pa je pospešil še Tejay Van Garderen. Američan zaradi padca v prejšnjih etapah ni bil več v igri za visoka mesta v skupnem seštevku. Kolesar BMC je tri kilometre pred ciljem ujel Kirijenko, ki je kilometer kasneje popustil. Van Garderen se je vozil proti etapni zmagi in to mu je tudi uspelo doseči.

V zaključku so se udarili tudi vsi favoriti. Po odločnem napadu se je v lov za Američanom podal Alberto Contador, vendar pa Španec ni uspel ohraniti tako hudega ritma. Iz ozadja ga je ujel Porte, ki ga je v zaključnih metrih tudi premagal. Porte je bil drugi. Za zmagovalcem je zaostal za tri sekunde. Contador jih je izgubil osem. Rolland vodstva ni uspel zadržati, zato pa je mnoge presenetil Bart De Clercq.

Član moštva Lotto Soudal je bil v prvi etapi član zmagovite ubežne skupine, ki si je privozila 2:40 prednosti. Zdaj jih ima še dobrih 20. Drugi je Pote, tretji Pozzovivo. Sledita Martin in Contador. Slovencev Jana Polanca in Luke Mezgeca ni bilo v ospredju. V petek bo na sporedu 195 km dolga etapa od Alpa do Vallsa. V zadnjih 15 kilometrih se bodo morali kolesarji povzpeti čez vzpon druge kategorije.

Coppi e Bartali

Govorimo o dirki prve kategorije Settimana Internazionale Coppi e Bartali, na kateri nastopajo tudi kolesarji moštva Sky, ki branijo lansko zmago. Že prvi dan bodo morali premagati dve etapi. Prva, sprinterska je že za njimi, popoldne jih čaka še kronometer.

Na dirki nastopajo člani Adrie Mobila, Grega Bole zastopa poljski CCC Sprandi. Na startu sta tudi Jure Golčer in Uroš Repše. Prva poletapa je bila dolga 99 km. Start in cilj je bil v mestu Gatteo. Po dobrih 50 km je bil na sporedu prvi izmed dveh kategoriziranih vzponov. Sledil je spust in nov vzpon na 495 metrov visoki prelaz Slepi. Vrh je bil na 65 km.

Sledil je dolg spust in ravnina proti cilju. Po pričakovanjih na teh dveh vzponih ni prišlo do odločilne selekcije. Sledil je sprint, ki ga je tokrat dobil Manuel Belletti. Grega Bole je zasedel drugo mesto. Tretji je bil Danec Patrick Clausen. Lanski zmagovalec te preizkušnje Ben Swift je zasedel peto mesto.

Ilešič z konec peti
S peto etapo se je končala dirka prve kategorije po Tajvanu. Končala se je v Dapangu. Zadnja etapa je bila dolga 178 kilometrov. Tokrat so se za zmago pomerili sprinterji. Najhitrejši je bil Tino Thomel, ki je po štirih urah dirkanja ugnal Wouterja Wipperta in Ioannisa Tamouridisa. Aldo Ino Ilešič je bil peti, Jure Kocjan pa 11. Dirko je dobil Mirsamad Poorseyedigolakhour. Za pol minute je zaostal Hossein Askari, tretji pa je bil Rahim Emami. Slovencev ni bilo v ospredju. Zato pa je Ilešič na dirki zbral 32 točk in je v tem točkovanju zasedel šesto mesto.

12. Rafael Valls Ferri (Špa) Lampre-Merida
13. Jarlinson Pantano (Kol) IAM Cycling 1:0714. Esteban Chaves (Kol) Orica GreenEdge 1:13
15. Andrew Talansky (ZDA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team 1:21
141. Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Alpecin 59:31