Borut Božič 11. v Belgiji, Jan Polanc dolgo bežal v Španiji, Klemen Štimulak v Italiji

27.03.2015 AVTOR: D. Z.
Dirko E3 Harelbeke je dobil Geraint Thomas. Padel in poškodoval se je Fabian Cancellara. Borut Božič 11. Na dirki po Kataloniji je Jan Polanc dolgo bežal. Zmagal je Alejandro Valverde, Richie Porte je prevzel vodstvo.

E3 Harelebeke
Nadaljujejo se klasike v Belgiji. Tokrat je za kolesarji 59 dirka E3 Harelbeke. Dolga je bila 2015 kilometrov, kolesarji pa so morali premagati kar nekaj vzponov, ki jih bodo morali potem tudi na znameniti dirki po Flandriji. Start in cilj je gostil Harelbeke. Spet smo videli izjemen spektakel. Že na startu je posebno nagrado prejel lanski zmagovalec Peter Sagan. Organizatorji oziroma sponzor mu je ponudil toliko piva, kolikor kilogramov tehta. Razlog? Nagrada za lansko zmago.

Še pred prvim vzponov – po vsega 15 km – se je v pobeg podalo šest kolesarjev. To so bili Sjoerd van Ginneken (Roompot Oranje), Sean De Bie (Lotto-Soudal), Dries Devenyns (IAM), Sébastien Turgot (AG2R), Kristian Sbaragli (MTN-Qhubeka) in Andrea Dal Col (Southeast). Po 40 kilometrih dirkanja je prišlo do hudega padca, v katerega so bili vpleteni tudi Cancellara, Langeveld in Wagner.

Hitro sta se pobrala Boom in Degenkolb. Cancellara si je poškodoval dve vretenci.  V zaključku smo videli napad Gerainta Thomasa, ki je poskrbel za veliko selekcijo. Z njim sta ostala samo še Sagan in Štybar. V lov za njimi se je podala skupina 20 kolesarjev. Tu so ritem narekovali kolesarji BMC, ki so bili številčno zelo močni, saj so bili v skupini kar štirje.

Trojica je vztrajala in štiri kilometre pred ciljem je odločilen napad izvedel Geraint Thomas, preostala ubežnika mu nista mogla slediti. Štybar nikakor ni mogel ujeti Britanca. Thomas se je veselil zmage, Štybar drugega mesta, Sagana pa so zasledovalci celo ujeli in je tretje mesto zasedel Matteo Trentin. Odlično se je znašel Borut Božič, ki očitno stopnjuje pripravljenost. Zasedel je 11. mesto.

Dirka po Kataloniji
Na dirki po Kataloniji je za kolesarji že peta etapa. Alp je gostil start, cilj pa je bil v Vallsu. Etapa je bila dolga 195 kilometrov. Po profilu sodeč ni bila ravno preveč zahtevna, a prav v zaključku, po 190 kilometrih dirkanja, je bil vrh vzpona druge kategorije. To je bilo dovolj, da je v tej etapi prišlo tudi do spremembe v skupnem seštevku. A najprej h ubežnikom.

Trije so zaznamovali etapo. Calvinu Watsonu in Yoannu Bagotu se je v pobegu pridružil tudi Jan Polanc, ki je tako pokazal, da se uspešno vrača po poškodbi zapestja. To je za kolesarja Lampreja Meride šele druga dirka v sezoni, saj se je ob padcu na dirki po Dubaju poškodoval in je moral dolgo mirovati. Na dirki po Kataloniji se je tako vrnil in očitno odlično stopnjuje pripravljenost. Ubežniki pa vseeno niso uspeli priti v ospredju do cilja. Najboljši so jih v zaključku ujeli.

V zaključku je odločno napadel Alejandro Valverde, ki se je s petimi sekundami prednosti veselil še druge zmage na letošnji dirki. »Ko sem videl, da sem naredil razliko, sem še pospešil in uspelo mi je pridobiti še teh pet sekund. Za nas je to res lep dan. Vedeli smo, da bo pihal močan stranski veter. Celotna ekipa je bila pozorna in vseskozi smo se vozili v ospredju. Potem smo pospešili. Uspelo se nam je rešiti De Clercqa in Martina, obenem smo odlično sodelovali s preostalimi ekipami, saj smo vsi imeli podobne interese, « je dejal Valverde, sicer član Movistarja.

V prvi zasledovalni skupini so bili vsi favoriti. Tudi Richie Porte, ki se je na koncu lahko veselil prevzema vodstva v skupnem seštevku, saj je preveč zaostal vodilni po včerajšnji kraljevski etapi Bart de Clercq. Ta je v ozadju ostal ob vožnji na veter, ko je glavnina pospešila okrog 50 km pred ciljem. Porte zdaj v skupnem seštevku vodi in ima pet sekund prednosti pred Pozzovivom. Sledijo Contador, Valverde in Uran.

Coppi e Bartali
Na dirki Coppi e Bartali, na kateri nastopa kar lepo število Slovencev, je bila na sporedu druga etapa. Kolesarji so jo začeli v Cesenaticu, cilj pa je gostil Sogliano al Rubicone. Odločilni so bili zaključni štirje krogi. Etapa je bila dolga 156 kilometrov. Kmalu po startu je prišlo do padca, v katerega je bil udeležen Marko Kump,  vendar pa so vsi vpleteni kolesarji lahko nadaljevali z dirko. Kump pa je kasneje odstopil.

Kmalu pa se je izoblikovala manjša skupina ubežnikov, v kateri je bil tudi Klemen Štimulak. Po prvi uri dirkanja je imela sedmerica kolesarjev dobrih dve minuti prednosti pred glavnino, v kateri so ritem narekovali člani CCC Polsat, ki so branili majico vodilnega v skupnem seštevku. Še pred samim zaključkom, 12 km pred ciljem, so bili ubežniki ujeti in v zadnjem krogu je sledil boj za zmago.

Odločilen napad je sledil na zadnjem vzponu, ko so napadli Ben Swift, Manuel Bongiorno in Matija Kvasina, medtem ko se je vodilni v skupnem seštevku Davide Rebellin znašel v težavah. Na vrh vzpona je prvi prišel Swift, trojica ubežnikov pa si je pred prvimi zasledovalci privozila 20 sekund prednosti. V zadnjem kilometru se je trojica udarila za zmago. Prepričljivo najmočnejši pa je bil Ben Swift. Kvasina je bil drugi, Bongiorno pa tretji. Kolesar Skya Ben Swift je prevzel tudi vodstvo v skupnem seštevku. Najboljši Slovenec je bil Domen Novak na 15. mestu.