Maloriju zaključek Vuelte, Contadorju dirka. Napadalni Slovenci v Montrealu

14.09.2014 AVTOR: D. Z.
Adriano Malori je dobil zaključni kronometer na dirki po Španiji. Alberto Contador je končni zmagovalec. Dirko po VB je dobil Van Baarle. Simon Gerrans najboljši še v Montrealu.

DIRKA PO ŠPANIJI
69. dirka po Španiji se je končala z 9,7 km dolgo posamično vožnjo na čas. Mesta v skupnem seštevku so bila bolj ali manj določena. Zanimiv pa je bil boj za zmago v tem zares kratkem kronometru, ki ga je gostilo mesto Santiago de Compostela. Ob dejstvu, da na dirki ni bilo več Tonyja Martina, je bil krog favoritov za zmago nekoliko širši.

Najhitreje je progo premagal Italijan Adriano Malori, ki bo italijansko reprezentanco zastopal tudi na prihajajočem svetovnem prvenstvu. Za progo je član španskega Movistarja porabil 11 minut in 12 sekund. A imel je suho cesto. Kmalu po njegovem nastopu je nekaj časa deževalo, tako da je bila cesta nevarnejša.

Osem sekund počasnejši je bil član Treka Jesse Sergeant, tretji čas pa je postavil nova pridobitev moštva BMC Rohan Dennis, ki je zaostal za devet sekund. Kolesarji, ki so se tri tedne borili za čim višja mesta v skupnem seštevku, tokrat niso bili v ospredju. Tudi zato, ker so bili nekateri odseki proge še vedno mokri, predvsem ovinki.

Alberto Contador je vseeno prepričljivo dobil Vuelto. Kronometer je z zaostankom 1:40 končal na 101. mestu. Član Tinkoff Saxa je dobil že tretjo dirko po Španiji v karieri. Tako je na najlepši način kronal izjemno uspešno sezono, ki je imela samo en spodrsljaj. Padec in odstop na francoskem Touru. Christopher Froome je še drugič v karieri dirko po Španiji končal na drugem mestu. Kronometer je končal na 63. mestu, zaostal pa je za minuto in 13 sekund.

Alejandro Valverde je bil v kronometru boljši, saj je zasedel 32. mesto. Zaostal je za 55 sekund, a se je moral vseeno zadovoljiti s tretjim mestom v skupnem seštevku. V boju za zeleno majico najboljšega po točkah je zmagal John Degenkolb. Ob štirih etapnih zmagah je zbral kar 169 točk. Najboljši na gorskih ciljih (pikčasta majica z modrimi pikami) je bil Luis Leon Sanchez. Zbral je 58 točk. Najboljši v kombinaciji uvrstitev v vseh kategorijah pa je bil Alberto Contador. Boj ekip je prepričljivo dobila Katjuša.

DIRKA PO VELIKI BRITANIJI
Končala se je tudi etapna dirka po Veliki Britaniji. Gre za preizkušnjo ekstra kategorije, ki je bila letos nadvse razgibana in zanimiva. Majica vodilnega je redno menjavala lastnike, končne zmage pa se je na presenečenje mnogih, vsaj po imenih kolesarjev, ki so na dirki nastopili, veselil Dylan Van Baarle, ki je za deset sekund ugnal Michala Kwiatkowskega in za 22 Bradleyja Wigginsa. Britanec, lanski zmagovalec, je tudi dobil nedeljsko vožnjo na čas in je tako potrdil, da bo na svetovnem prvenstvu kandidat za najvišja mesta. V nedeljo popoldne pa je bila še zadnja etapa v Londonu. Namenjena je bila sprinterjem, zmagal pa je Marcel Kittel pred Markom Cavendishem.

MONTREAL

Simon Gerrans pa je veliki junak kanadske turneje. Potem, ko je dobil enodnevno dirko v Quebecu, je niz nadaljeval še na drugi enodnevni dirki World Toura. Ta je potekala v Montrealu. Dolga je bila dobrih 205 kilometrov. Spet smo videli izjemno dirko. Simon Gerrans je bil najmočnejši, drugi je bil svetovni prvak Rui Costa, tretji pa Tony Gallopin. Gerrans je tako moštvu Orica GreenEdge priboril že 101. zmago. Tudi tokrat so Slovenci igrali vidnejše vloge. Očitno je odlično pripravljen Jan Polanc, ki je bežal že v Quebecu. Tokrat je napadel v zaključku dirke in dolgo v ospreju vztrajal sam. Vse do desetih kilometrov pred ciljem, ko ga je že razredčena glavnina ujela. Dobrih šest kilometrov pred ciljem je napadel tudi Simon Špilak, a neuspešno. Prav Špilak pa je bil še najboljši naš predstavnik. Zasedel je 27. mesto.