Prvak poražen, Schleck poražen, Gilbert poražen ...

19.02.2012 AVTOR:
Končali so nekatere dirke, na katerih so nastopali številni zvezdniki. Ti sicer niso odigrali najpomembnejših vlog, vendar so dokazali, da so že dobro pripravljeni. Dirko po Omanu je dobil Peter Velits, dirko po Algarveju pa Richie Porte.
Nibaliju etapa, Velitsu zmaga
Na dirki po Omanu je bila zadnja etapa zgolj poslastica za sprinterje. Dobil jo je Marcel Kittel, ki se je veselil druge etapne zmage na tej dirki. Dve etapi je dobil tudi Andre Greipel, medtem ko je bil v enem izmed sprintov najhitrejši mladi Peter Sagan.

Prav njegov klubski kolega pri moštvu Liquigas Cannondale Vincenzo Nibali je bil najboljši na 158 kilometrov dolgi kraljevski preizkušnji na vrh t. i. Zelene gore. Zmagovalec dirke po Sloveniji 2010 se je tako končno spet veselil zmage. Vendar se mu je prav v zadnjih metrih etape Peter Velits dovolj približal, da so Slovaku šteli isti čas. To je pomenilo, da je Velits prevzel vodstvo v skupnem seštevku, ki ga je v zadnji etapi, čeprav s težavo, zadržal.

Na koncu je imel zgolj sekundo prednosti pred Nibalijem, ki je bil v zadnji etapi na enem izmed letečih ciljev četrti, kar pomeni, da je bil zgolj za mesto oddaljen od bonifikacijskih sekund. »Nekaj kilometrov po letečem cilju smo bili še kar živčni, vendar so sodniki pregledali fotofiniš in jasno je bilo, da ni dobil bonifikacijskih sekund,« je dejal presrečni zmagovalec Velits, ki se je leta 2010 že izkazal s tretjim mestom na španski Vuelti.

Na tretje mesto na tej dirki pa se je uspelo prebiti Tonyju Gallopinu. Kolesar RadioShack Nissana je zaostal za 17 sekund, njegovemu moštvu pa v tej sezoni še ni uspelo zmagati. Izmed večjih favoritov je bil Joaquim Rodriguez sedmi, Fabian Cancellara deseti, Jakob Fuglsang pa 14. Razočarali so nekateri veliki zvezdniki tega športa. Tyler Farrar, Tom Boonen in svetovni prvak Mark Cavendish so ostali brez tako želene etapne zmage, Andy Schleck pa si je v šestih etapah nabral skoraj pet minut zaostanka in je dirko končal na 32. mestu.

Veliki troboj: Porte, Martin in Wiggins
Precej bližje, vendar še vedno v precej toplejših krajih, se je s posamičnim kronometrom končala etapna dirka prve kategorije. Govorimo o petdnevni dirki po Algarvu. Tri etape so bile namenjene sprinterjem. Zmag pa so se veselili Gianni Meersman, Gerald Ciolek in mladi kolesar Skyja Edvald Boasson Hagen. Prav Sky je na dirko pripeljal pravo zvezdniško ekipo, ki je to preizkušnjo vseskozi dobro nadzirala.

Tudi v najtežji, skoraj 200 kilometrov dolgi tretji etapi. Ta se je končala s ciljnim vzponom na Malhao. Vendar v zaključku ni bil najmočnejši Bradley Wiggins, kot so nekateri pričakovali, ampak njegov klubski kolega Richie Porte. Avstralec je bil za osem sekund hitrejši od domačinov Tiaga Machada in Ruija Coste. Porte je prevzel tudi majico vodilnega, zadnji dan pa je kolesarje pričakal še slabih 26 kilometrov dolg posamični kronometer.

Prvi favorit je bil svetovni prvak v tej kategoriji in tudi lanski zmagovalec te dirke Tony Martin. Vendar je bila tokrat mogoče tudi sreča na strani Bradleyja Wigginsa, ki je zgolj za nekaj desetink sekunde – časomerilci so jima na koncu šteli isti čas – ugnal Nemca. Richie Porte je s tretjim mestom ubranil majico vodilnega in se je lahko razveselil prve zmage v skupnem seštevku na katerikoli etapni dirki v karieri.

Očitno je Sky tukaj že preizkušal tisti del ekipe, ki bo v podporo Wigginsu vozil tudi Tour. »Ekipa ne bo veliko drugačna. Tja gremo z Bradleyjem in odlično bi bilo, če bi se mu lahko oddolžil za pomoč, ki mi jo je nudil na tej dirki. Videli bomo, kaj se bo zgodilo, vendar je logično, da ga bom podprl, saj je eden izmed najboljših kolesarjev za etapne dirke,« je dejal Porte, ki je na koncu za 37 sekund ugnal Tonyja Martina in za 44 Bradleyja Wigginsa.

Na četrto mesto se je zavihtel Jurgen Van Den Broeck. Torej še eden izmed tistih, ki bodo letos veliko pričakovali od nastopa na dirki po Franciji. Peti in šesti sta bila domača aduta Rui Costa in Tiago Machado, sedmi in osmi pa mlada Američana Tejay Van Garderen in Andrew Talansky.

Kolesarji Adrie Mobila napadalni, vendar ...
Že v soboto je bila na sporedu enodnevna dirka Trofeo Laigueglia, kjer so sezono začeli kolesarji Adrie Mobila. Dirko je zaznamovala skupina šestih ubežnikov, ki so si privozili že več kot osem minut prednosti, vendar jih je glavnina po prevoženih 160 kilometrih ujela. Sledil je napad kolesarja Adrie Mobila Kristjana Đuraseka, ki pa je v ospredju zdržal deset kilometrov.

Takoj zatem, na zadnjem vzponu, je prišlo do večje selekcije, v ospredju pa je ostala peterica kolesarjev, med katerimi sta bila tudi kasnejši zmagovalec Moser in kolesar Adrie Mobila Radoslav Rogina. A je glavnina tudi to skupino ujela, medtem ko si je Moser odločilno prednost privozil z napadom dobre tri kilometre pred ciljem.

Na koncu se je veselil zaslužene zmage s prednostjo štirih sekund pred skupino zasledovalcev, kjer je bil najhitrejši Miguel Rubiano Chavez. Tretje mesto je pripadlo Matteu Montagutiju. Najboljši Slovenec je bil Matej Mugerli, ki je zasedel 33. mesto. Deset mest slabši je bil Đurasek, Rogina pa je dirko končal na 46. mestu. Do cilja so prišli še Marko Kump (66.), Tomaž Nose (72.) in Matej Gnezda (87.).

Odkritje pri 27 letih
Z zahtevno etapo se je končala tudi dvodnevna dirka prve kategorije Tour du Haut Var. Nekoliko presenetljivo jo je dobil Anglež Jonathan Tiernan Locke, ki se pri 27 letih očitno prebija med najboljše. Pred dnevi je dobil dirko po Mediteranu, zdaj pa je spet ugnal številne izvrstne kolesarje. Že v prvi etapi, ki jo je dobil Romain Hardy je zasedel tretje mesto, drugo, precej težjo etapo pa je po več kot petih urah dirkanja povsem zasluženo dobil.

Veselil se je tudi zmage v skupnem seštevku. Drugi je bil Julien El Fares, tretji pa Julien Simon. Na dirki so nastopili tudi številni mojstri enodnevnih klasik. Philippe Gilbert je dirko končal na 15. mestu, Thomas Voeckler je bil 46., John Degenkolp pa 74. Na dirki sta bila tudi dva Slovenca. Borut Božič si je nabral nekaj več kot osem minut zaostanka in je preizkušnjo končal kot 79., medtem ko je Jure Kocjan v drugi etapi odstopil.