Ena izmed najboljših poslovnih knjig po izboru časnika Financial Times
Mnogi strokovnjaki trdijo, da mora tisti, ki želi dodobra razviti neko življenjsko veščino, naj bo to igranje inštrumenta ali uresničitev želje vodilnega na svojem področju, s tem začeti zgodaj, se na usmerjeno urjenje povsem osredotočiti ter mu nameniti kar se da veliko časa; če se s specializirano vadbo ukvarja preveč ljubiteljsko, ne bo nikoli dohitel tistih, ki so z njo začeli že prej. Vendar pa bližnji pogled in analiza najboljših posameznikov na svetu na raznih področjih, od Nobelovih nagrajencev do izjemnih športnih atletov, pokaže, da je bila pri njih zgodnja specializacija bolj izjema kot pravilo.
David Epstein, avtor izjemne in odmevne knjige Športni gen, je v svoji novi široko zastavljeni ter z mnogimi nazornimi primeri obogateni knjigi Razpon preučil mnoge svetovno uspešne umetnike, glasbenike, športnike, izumitelje in znanstvenike. Ugotovil je, da so na mnogih področjih, še posebej tistih, ki so zelo kompleksna in nepredvidljiva, vsestranski generalisti tisti, ki imajo več možnosti za kasnejši uspeh od specialistov. Generalisti svojo temeljno življenjsko usmeritev večinoma najdejo kasneje in vijugajo med mnogimi interesi, preden se odločijo za enega samega. Zato so pogosto bolj kreativni, bolj aktivni in uspevajo najti povezave tam, kjer jih bolj specializirani vrstniki ne opazijo.
Razpon je izzivalna in natančna knjiga v izjemnem prevodu Sovretovega nagrajenca Branka Gradišnika ter delo, ki prevzame bralca, naj bo to starš z odraščajočimi potomci, mlada oseba, ki še išče svojo pot ali pa zreli voditelj, ki je mentor mlajšim generacijam in prepričljiv dokaz, kako je treba v mladih letih negovati raznovrstnost in širok pogled. Tisti, ki svoje začetne dejavnosti pogosto opustijo, so tisti, ki imajo na koncu najbolj zadovoljujoče delovne in življenjske kariere.
»Briljantna knjiga ob pravem času. Če želite izboljšati svoje znanje, zmogljivost in inovativnost, jo morate prebrati.«
– Daniel Coyle, avtor knjig The Culture Code in The Talent Code
»Obožujem knjigo Razpon.«
– Malcolm Gladwell
»Knjiga Razpon je rudnik zlata, kar se tiče presenetljivih ugotovitev. Z vsako prebrano stranjo boste pametnejši.«
– James Clear, avtor uspešnice Atomske navade
»Nujno branje za poslovodje, starše, trenerje in vse, ki se ukvarjajo z izboljšanjem zmogljivosti.«
– Daniel H. Pink, avtor uspešnice Kdaj
V tej prelomni, strokovno podkovani, in vseskozi privlačno napeti knjigi nas David Epstein popelje na svojevrstno športno raziskovanje, pri katerem se nameni dokončno odgovoriti na večno vprašanje, kaj je najpomembnejše pri doseganju športnega uspeha: talent ali trening. Na tej poti razišče in preobrne mnoge mite in prepričanja, ki jih imamo v zvezi s športom in treningom.
Epstein v svoji knjigi Športni gen ves čas preseneča. Pod vprašaj denimo postavi t. i. pravilo 10 tisoč ur, ki predpostavlja, da je za športni uspeh potreben trd trening od zgodnjega otroštva. Pokaže nam, da določene lastnosti – denimo kot blisk hitre reakcije igralcev bejzbola – niso prirojene, temveč so posledica vadbe, po drugi strani pa nam razkrije, da imajo veščine, za katere smo bili prepričani, da so pridobljene s treningom, v resnici svoje genetsko ozadje.
Skozi vso knjigo nas Športni gen spodbuja k temu, da še enkrat razmislimo o resnični naravi uspeha – bodisi športnega ali pa tudi kakega drugega v vsakdanjem življenju.
DAVID EPSTEIN je večkrat nagrajeni novinar Sports Illustrated, najbolj znane športne revije na svetu, v kateri pokriva športno znanost, medicino in olimpijske športe. Njegovi raziskovalni članki se redno uvrščajo med najbolj odmevne zgodbe te revije. Sam je navdušen tekač in je bil med študijem član univerzitetne ekipe newyorške univerze Columbia. To je njegova prva knjiga, ki so jo že kmalu po izidu proglasili za eno najpomembnejših knjig o športu v zadnjih letih. Pri svojem delu je prisostvoval olimpijskim igram na treh celinah ter vrhunskim športnim dogodkom na petih; bil je v Afriki, Aziji, Avstraliji, Evropi in Severni Ameriki, kjer je v Vancouvru leta 2010 spremljal tudi Petro Majdič. O tem je v predgovoru k slovenski izdaji, kjer analizira njen izjemni dosežek, zapisal: »Nikoli prej ali potem nisem v živo videl bolj navdihujočega športnega dosežka, kot je bil tisti, ki je Petri Majdič uspel 17. februarja 2010.«
»Športnik se, ob težkih treningih ter neugodnih pogojih, pogosto naivno sprašuje o pomenu svojih genov in vlogi zunanjih okoliščin za svoj uspeh, z odgovori pa tava v temi … Ko dobi v roke izjemno knjigo, kot je Športni gen, ki z znanstveno podprtimi dokazi razjasni marsikateri dvom in vprašanje, pa mu to da novo energijo za: VREDNO SE JE TRUDITI IN ŽIVETI SVOJE SANJE.«
Petra Majdič, vrhunska smučarska tekačica